Meci amical: CFR 1907 Cluj – Ferencvaros 1 – 0

CFR 1907 Cluj: Stancioiu – Rada, Maftei, Godemeche, Celestino – Camora, Ivo Pinto – Hora, Deac, Paun – Weldon

Ferencvaros: Ranilovic – Alempjevic, Fell, Batik, Svab – Gyomber, Busai, Zeravica, Peric – Hakola, Somalia

Primul amical al echipei CFR 1907 Cluj, s-e desfasurat pe o vreme nu tocmai favorabila fotbalului, ploaia marunta si vantul puternic punandu-si amprenta asupra jocului. Pana in minutul 25 partida s-a jucat la mijlocul terenului, echipele neavand nici o actiune notabila la poarta adversa. Primul sut periculos al CFR-ului are loc in minutul 32, insa Ranilovic prinde mingea trimisa de Ionut Rada. Spre sfarsitul primei reprize, din nou Ionut Rada trimite un sut periculos catre poarta maghiarilor, Ranolovic respingand cu dificultate.

In cea de-a II-a repriza, Paulo Sergio schimba intreaga echipa: Felgueiras – Panin, Cadu, Piccolo, Sepsi – Mureşan, Muniru – Maah, Rui Pedro, Valente – Ganea.

Inceputul reprizei secunde aduce dificultati portarului maghiar, Gabriel Muresan si Muniru avand mari ocazii de a deschide scorul. In minutul 73, Robert Maah este faultat de catre Svab in interiorul careului, arbitrul acordand penalty. Cadu suteaza pe coltul stang la firul ierbii, transformand fara probleme. Echipa noastra conduce cu scorul de 1 – 0. Jucatorul aflat in probe la CFR, Muniru, isi demonstreaza calitatile tehnice, ridiculizand dupa o serie de driblinguri jucatorii adversi. Noul jucatorul de atac sosit la echipa noastra, Robert Maah, isi arata viteza exceptionala prin actiunile acestuia de pe flancul drept al atacului. In minutul 90 arbitrul fluiera finalul partidei, CFR castigand primul amical din stagiul de pregatire de la Marbella.

informatii si foto: cfr1907.ro