O nouă ediție a Campionatelor Internaționale de Atletism ale României, la Cluj

Ajunsă la ediția cu numărul 65, cea mai prestigioasă competiție internațională de atletism pe pistă organizată în România – Campionatele Internaționale ale României „Iolanda Balaș Soter” a reprezentat, și în acest an, o adevărată provocare pentru toți cei aproximativ 200 de sportivi prezenți care s-au întrecut în cadrul a 18 probe.
Sfârșitul concursului a adus rezultate excepționale pentru performerii români. Astfel, prima în clasamentul pe puncte și câștigătoarea marelui premiu la Campionatele Internaționale de Atletism ale României a fost Bianca Ghelber. Legitimată la SCM Bacău și Steaua București, aceasta a câștigat proba de aruncare a ciocanului cu o performanță de 72,09 m și a acumulat 1127 puncte. Pe locul doi la general s-a clasat Camelia Gal de la CSU Cluj Napoca, cu succesul de la 400 m plat – 52.01 s și cu un total de 1126 de puncte. Locul al treilea a fost ocupat de Rareș Toader. Sportivul de la CSM Ploiești a aruncat 19,71 m și a acumulat 1103 puncte.